Δεν δουλεύουν τα links = 404 Not Found ?

Θέματα που αφορούν την ασφάλεια της εφαρμογής
Απάντηση
sbillis

13 02 2009, 22:57

Γειά χαρά,

εδώ και μερικές μέρες το joomla 1.0.15 site μου ,www.zefyri.net , είναι λίγο κουκουρούκου.
Επιλέγοντας οποιοδήποτε Link μου εμφανίζεται η παρακάτω σελίδα:

Not Found

The requested URL /portal/content/category/5/66/109/lang,el/ was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.
Apache/2.2.11 (Unix) mod_ssl/2.2.11 OpenSSL/0.9.8i DAV/2 mod_auth_passthrough/2.1 mod_bwlimited/1.4 FrontPage/5.0.2.2635 Server at http://www.zefyri.net Port 80

Σημείωση, είναι σε shared hosting και πρόσφατα εγκαταστήσαμε Frontapage Extensions. Ο πάροχος λέει οτι λείπουν κάποιοι φάκελοι (?) και να ξανακάνω εγκατάσταση.
Για να γίνει η εγκατάσταση των FP ext. έκανα αλλαγή password για να τους το δώσω. Τώρα το έχω ξανα αλλάξει με ένα νέο.

Παρακαλώ πείτε μου:
1. Τι μπορεί να προκαλεί αυτό το σφάλμα? (404)
2. Παίζουν ρόλο τα FP extensions?
3. Μπορεί η αλλαγή του password να επηρέασε τη mysql db και πρέπει να ορίσω κάπου το νέο Password?

ευχαριστώ για τη βοήθεια (τυχόν)
Άβαταρ μέλους
andreas

13 02 2009, 23:41

Εγώ γιατί το βλέπω κανονικά;
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Φάκας
Επικοινωνία:

14 02 2009, 08:06

Αυτό που αναφέρεις ποιο πάνω http://www.zefyri.net//portal/content/c ... 9/lang,el/ πράγματι βγάζει error αλλά σε ένα μπορεί να συμβαίνει για πολλούς λόγους. Τα υπόλοιπα που δοκίμασα όπως λεει και ο Αντρέας μια χαρά είναι.
Εκείνο που δεν είναι μια χαρά είναι το άθρο με τον πίνακα που εμφάνισες στην αρχική και τα έκανε μαντάρα σε FF, Opera, Safari. IE7, Chrome Τα ίδια.
Δες το screenshot που ανέβασα
Τέλος τα FP extensions τι τα θέλεις ?
Συνημμένα
index_php.jpg
index_php.jpg (126.4 KiB) Προβλήθηκε 3899 φορές
sbillis

15 02 2009, 21:52

Περίεργο... τώρα δουλεύουν όλα.

είχα δοκιμάσει το link στο top menu "Πρόσβαση στο email" και έβγαζε 404. Επίσης έφτιαξα κάτι νέο στο main menu και το έβαλα ως test. Δεν έπαιζε ούτε αυτό, τώρα όμως παίζει.
Ο πάροχος μου είπε οτι έχουν διαγραφεί κάποιοι κατάλογοι... Την πάτησα, κοινώς μου τη πέσανε;

Το μόνο που έκανα είναι να κάνω extract την έκδοση 1.0.13 σε κάποιο άλλο φάκελο και δεν έχει γίνει ακόμα η εγκατάσταση. Το έκανα για να δω τους φακέλους που λείπουνε. Δεν βρήκα κάτι εκ πρώτης όψεως.

Ο πίνακας ναι, μου τα κάνει μαντάρα. Θα το βγάλω προς το παρόν και θα το ξαναφτιάξω.
Τα FP extensions είναι για κάποιο άλλο site. Ολα αυτά είναι σε shared server.

Ενα άλλο περίεργο γεγονός είναι οτι ούτε οι σελίδες απο το άλλο site με τα FP ext. εμφανιζόντουσαν σωστά. Λείπανε τα γραφικά (όλο το theme) και δεν εμφανιζόντουσαν τα menu. Ανέβασα ξανά τις σελίδες (index, κτλ - μόνο .html) και διορθώθηκε. Αυτές που είχε ο server(λανθασμένες) ήταν μικρότερες σε μέγεθος απο αυτές που έστειλα εγώ(κανονικές).

Μπορώ να δω κάποιο log αρχείο για τα παραπάνω;
Τελικά τί μπορεί να έχει συμβεί;

και πάλι ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Φάκας
Επικοινωνία:

16 02 2009, 13:45

Reverse IP: 1,919 other sites hosted on this server και σκέψου ότι δεν τα δίνει όλα
Όταν τρέχουν τόσα πολλά πάνω σε ένα server μόνο παράξενα θα συμβαίνουν στο Joomla που έχει ένα σωρό απαιτήσεις.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέματα ασφάλειας Joomla 1.0.x”