Πρόταση σε πελάτη αλλαγη σε wordpress απο αλλη εταιρία..

Θέματα σχετικά με την 3.x που δεν ανήκουν σε καμία από τις παρακάτω ενότητες
Απάντηση
LordOfRings

15 11 2018, 10:25

καλημέρα σας,

με πήρε προσφατα τηλεφωνο ενας πελάτης μου και μου ειπε οτι ηρθε μια μεγάλη εταιρία και μετα απο μελέτη που εκανε του ειπε οτι το site που το εκανα δεν ειναι καλο πριν 2 χρονια και οτι θελει αλλαγη..

Η εταιρία του εστειλε ενα mail ..

""Κάναμε ένα αρχικό audit στο υπάρχον site και διαπιστώσαμε ότι είναι βασισμένο στην open source πλατφόρμα Joomla. Η συγκεκριμένη πλατφόρμα είναι πλέον outdated, οπότε η άποψή μας είναι ότι θα χρειαστεί να γίνει μεταφορά του site σε περιβάλλον WordPress."
και επισης οτι θα το κανουν να ειναι καταλληλο για κινητα κτλπ.. ομως το site ειανι ηδη responsive. ..

Θα τρελαθούμε τελείως .... το site ειναι Joomla 3.8....
mpat

15 11 2018, 18:22

Καλησπέρα και απο εμένα,

και μένα μου έτυχε πρόσφατα αυτό. Και δεν ξέρω γιατί ο κόσμος αρχίζει ν απιστεύει οτι όποιος δεν φτιπαχνει sites σε Wordpress δεν ξέρει και πολύ.
Άβαταρ μέλους
ribo1972

16 11 2018, 23:14

Το joomla πρέπει να ενημερώνεται γρήγορα και να μην μένει μη αναβαθμισμένο διότι υπάρχουν κενά ασφαλείας. Αυτή είναι η γνώμη μου. Απ ότι φαίνεται πάτησαν πάνω σε αυτό. Από κει και πέρα θεωρώ ότι το joomla είναι καλύτερη λύση από το wordpress με περισσότερα πλεονεκτήματα. Το wordpress είναι η εύκολη λύση για τους περισσότερους που φοβούνται να μπουν στην διαδικασία να μάθουν το joomla πολύ καλά.
Άβαταρ μέλους
glynos
Επικοινωνία:

19 11 2018, 09:03

"Κάναμε ένα αρχικό audit στο υπάρχον site και διαπιστώσαμε ότι είναι βασισμένο στην open source πλατφόρμα Joomla. Η συγκεκριμένη πλατφόρμα είναι πλέον outdated, οπότε η άποψή μας είναι ότι θα χρειαστεί να γίνει μεταφορά του site σε περιβάλλον WordPress."
Για πες τους να το κάνουν σε Joomla σε 3.9 να δούμε αν θα μπορούν!!!!

Αυτό το αστείο με το Wordpress πρέπει να σταματήσει!
Δεν είναι καν ολοκληρωμένο CMS!

Το γραφείο μας αναλαμβάνει Projects και για τις 2 πλατφόρμες!
Πράγματα όμως που κάνεις με το Joomla out of the box στο wordpress εξαρτάσαι απο plugins!

Και αναφέρω 2-3:
Φόρμα επικοινωνίας, αποστολή με smtp των email, εύκολη κατηγοριοποίηση των άρθρων κτλ.

Για να σβήσεις πχ το comment section στα άρθρα το κάνεις με επέμβαση σε κώδικα ή με display:none στο css!

Ασε που με τους builders, έχουν γίνει όλοι designers και αν τους πεις να πειράξουν κανένα css για να φτιάξουν κάτι στο responsive κλαίνε 10 μέρες!

Και πάντα η γνώμη μου ήταν ότι αν εξαρτάσαι ακόμα και για τα πολύ μικρά πράγματα που προανέφερα παραπάνω, από plugins, κάποια στιγμή θα σου σκάσει στην μάπα κάποια ασυμβατότητα μεταξύ τους.

Τέλος, όσον αφορά την ασφάλεια, κάτι που είναι πιο διαδεδομένο όπως το Wordpress, σε ένα security exploit εννοείται ότι θα φάει τον περισσότερο πόλεμο από bots!!!
http://www.slumdog.gr Your Web Best Friends
Άβαταρ μέλους
Άρης Ντάτσης
Επικοινωνία:

23 11 2018, 07:57

Από τη στιγμή που υπάρχουν αυτιά που ακούνε, θα βρεθούν και τα ανάλογα στόματα.
Onscreen Web Services | Υποστήριξη Joomla

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Άρης Ντάτσης
Επικοινωνία:

23 11 2018, 08:04

Με δεδομένη τη μεγάλη διάδοση του WP, θα ήταν ενδιαφέρουσα μια καμπάνια, αν κάποιος έχει την όρεξη, με το αντίστροφο περιεχόμενο:

"κάναμε έναν έλεγχο στο site σας, χρησιμοποιεί WP, το οποίο είναι [εδώ βάζεις ό,τι νομίζεις], και σας προτείνουμε να το αναπτύξετε σε joomla που είναι πλήρες, out of the box, και ασφαλές"
Onscreen Web Services | Υποστήριξη Joomla

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
glynos
Επικοινωνία:

23 11 2018, 09:02

Άρης Ντάτσης έγραψε:
23 11 2018, 08:04
Με δεδομένη τη μεγάλη διάδοση του WP, θα ήταν ενδιαφέρουσα μια καμπάνια, αν κάποιος έχει την όρεξη, με το αντίστροφο περιεχόμενο:

"κάναμε έναν έλεγχο στο site σας, χρησιμοποιεί WP, το οποίο είναι [εδώ βάζεις ό,τι νομίζεις], και σας προτείνουμε να το αναπτύξετε σε joomla που είναι πλήρες, out of the box, και ασφαλές"
Σωστός ο Άρης!
http://www.slumdog.gr Your Web Best Friends
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για την 3.x”