Λίγη βοήθεια με τα Alias

Απάντηση
IonA

19 03 2019, 14:20

Καλησπέρα,

έχω 2 μενού, το ένα είναι αυτο της desktop έκδοσης (ΓΚΡΙ ΜΕΝΟΥ) και το άλλο της mobile έκδοσης. (Η σελίδα δουλεύει εδώ και χρόνια). Πήγα στο "mobile menu" να αλλάξω τα robots για να μη βγαίνει στα αποτελέσματα του google. Αλλάζω τα robots και μου βγάζει error:

"Save failed with the following error: The alias aboutus is already being used by Σχετικά menu item in the ΓΚΡΙ ΜΕΝΟΥ menu (remember it may be a trashed item)."

Μα αφού είναι ΗΔΗ αποθηκευμένο, γιατί δε το δέχεται;

Αν έχω καταλάβει σωστά, τα seperators μπορούν να έχουν ίδιο alias (τα συγκεκριμένα είναι τα κύρια κουμπιά στο μενού) και τα υπομενού που "δείχνουν" άρθρα / article layouts δε μπορούν να έχουν ίδιο alias.

Στη συγκεκριμένη όμως περίπτωση, έχουμε ήδη αποθηκευμένο το menu, απλά τώρα που πάω να αλλάξω τα robots δε το δέχεται. Γιατί; ???
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Φάκας
Επικοινωνία:

19 03 2019, 21:26

Μήπως η απάντηση είναι εδώ;
IonA έγραψε:
...(remember it may be a trashed item)."
easylogic : Επαγγαλματικές υπηρεσίες Joomla
Αναβαθμίσεις | Υποστήριξη | Eshop | Iστοσελίδες
Άβαταρ μέλους
Άρης Ντάτσης
Επικοινωνία:

19 03 2019, 21:35

To menuitem που επιχειρείς να επεξεργαστείς και να σώσεις, τι είδος μενού είναι;
Onscreen Web Services | Υποστήριξη Joomla

Εικόνα
IonA

20 03 2019, 08:42

Γιώργος Φάκας έγραψε:
19 03 2019, 21:26
Μήπως η απάντηση είναι εδώ;
IonA έγραψε:
...(remember it may be a trashed item)."
Καλημέρα, οχι δεν υπάρχει κάτι trashed.
Άρης Ντάτσης έγραψε:
19 03 2019, 21:35
To menuitem που επιχειρείς να επεξεργαστείς και να σώσεις, τι είδος μενού είναι;
Και τα 2 δείχνουν σε single article.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Φάκας
Επικοινωνία:

20 03 2019, 09:01

Γιατί δεν κάνεις το ένα απο τα 2 με παύλα "about-us"
easylogic : Επαγγαλματικές υπηρεσίες Joomla
Αναβαθμίσεις | Υποστήριξη | Eshop | Iστοσελίδες
Άβαταρ μέλους
Άρης Ντάτσης
Επικοινωνία:

20 03 2019, 09:07

Αυτό που κάνεις είναι λάθος.

Δεν πρέπει δυο στοιχεία μενού να οδηγούν στο ίδιο κείμενο.

Ακόμα και αν βάλεις διαφορετικό alias (όπως σου προτείνει ο Γιώργος), θα έχεις δυο διαφορετικές url με το ίδιο περιεχόμενο.

Βέβαια, αν θέλεις να εμφανίζουν το ίδιο κείμενο, πρέπει το δεύτερο μενού item να είναι menu alias του πρώτου. Έτσι, όποιες αλλαγές κάνεις στο πρώτο, θα τις έχει αυτόματα και το δεύτερο στοιχείο μενού. Και στην πείπτωση αυτή, ό,τι και να βάλεις στο alias είναι αδιάφορο, γιατί θα πάρει το alias του πρώτου. ;)

Εικόνα
IonA

20 03 2019, 09:16

Γιώργος Φάκας έγραψε:
20 03 2019, 09:01
Γιατί δεν κάνεις το ένα απο τα 2 με παύλα "about-us"
Δεν έχω αντίρρηση να βάλω παύλα. Το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι ενώ τώρα είναι αποθηκευμένο, όταν κάνω την αλλαγή στα robots (που καμία σχέση δεν έχουν με το alias) δε το δέχεται. Μα πως το δέχθηκε εξ αρχής;

Άρης Ντάτσης έγραψε:
20 03 2019, 09:07
Αυτό που κάνεις είναι λάθος.

Δεν πρέπει δυο στοιχεία μενού να οδηγούν στο ίδιο κείμενο.

Ακόμα και αν βάλεις διαφορετικό alias (όπως σου προτείνει ο Γιώργος), θα έχεις δυο διαφορετικές url με το ίδιο περιεχόμενο.

Βέβαια, αν θέλεις να εμφανίζουν το ίδιο κείμενο, πρέπει το δεύτερο μενού item να είναι menu alias του πρώτου. Έτσι, όποιες αλλαγές κάνεις στο πρώτο, θα τις έχει αυτόματα και το δεύτερο στοιχείο μενού. Και στην πείπτωση αυτή, ό,τι και να βάλεις στο alias είναι αδιάφορο, γιατί θα πάρει το alias του πρώτου. ;)
Ε δε γίνεται να μη δείχνω το ίδιο κείμενο. Είναι το κείμενο "Σχετικά με εμάς" που δίνει τις πληροφορίες της σελίδας. Κι έχει κι άλλες πολλές σελίδες με στατικό περιεχόμενο που είναι ίδιες σε desktop και mobile έκδοση.

Μετά το "το δεύτερο μενού item να είναι menu alias του πρώτου" σε έχασα εντελώς. Πως γίνεται το δευτερο menu item να είναι alias του πρώτου αφου ανήκουν σε διαφορετικά μενού;

Δίνω ολόκληρο το μενού τυπικά: (το γκρί μενού είναι το δεύτερο desktop μενού με τις "πληροφορίες" της σελίδας. Όλα τα σχετικά κουμπιά στη mobile έκδοση, είναι κάτω απο το seperator)

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Άρης Ντάτσης
Επικοινωνία:

20 03 2019, 10:22

Δεν είπα να μην δείχνεις το ίδιο κείμενο. Είπα να μην κάνει link, ως menu item στο ίδιο article. Γιατί τότε, αν έχεις διαφορετικό alias, θα έχεις δυο url διαφορετικές με το ίδιο περιεχόμενο, πράγμα που δεν το θέλεις. ;)

Φυσικά, πρέπει να δείξεις και από το δεύτερο μενού το ίδιο κείμενο, αλλά αυτό θα γίνει ορίζοντας, στη διαμόρφωση του δεύτερου menu item. ότι αυτό είναι menu alias του πρώτου.

Και έτσι, ότι alias και να βάλεις, θα είσαι κομπλέ: και τα δυο menu item θα δείχνουν τo ίδιο κείμενο, αλλά με την ίδια url, που θα προκύπτει από το alias του πρώτου menu item.

Εικόνα
IonA

20 03 2019, 10:38

Άρης Ντάτσης έγραψε:
20 03 2019, 10:22
Δεν είπα να μην δείχνεις το ίδιο κείμενο. Είπα να μην κάνει link, ως menu item στο ίδιο article. Γιατί τότε, αν έχεις διαφορετικό alias, θα έχεις δυο url διαφορετικές με το ίδιο περιεχόμενο, πράγμα που δεν το θέλεις. ;)

Φυσικά, πρέπει να δείξεις και από το δεύτερο μενού το ίδιο κείμενο, αλλά αυτό θα γίνει ορίζοντας, στη διαμόρφωση του δεύτερου menu item. ότι αυτό είναι menu alias του πρώτου.

Και έτσι, ότι alias και να βάλεις, θα είσαι κομπλέ: και τα δυο menu item θα δείχνουν τo ίδιο κείμενο, αλλά με την ίδια url, που θα προκύπτει από το alias του πρώτου menu item.
Δε το θέλω λόγω google results ή για άλλους λόγους; Έβαλα το "Σχετικά" του mobile menu να είναι "Menu alias" του "Σχετικά" στο ΓΚΡΙ όπως είπες, αλλά πάλι μου βγάζει "Save failed with the following error: The alias aboutus is already being used by Σχετικά menu item in the ΓΚΡΙ ΜΕΝΟΥ menu (remember it may be a trashed item).".

Σπάω το κεφάλι μου πως το δέχθηκε εξ' αρχής. ::scratch::
Άβαταρ μέλους
Άρης Ντάτσης
Επικοινωνία:

20 03 2019, 11:12

Τώρα δεν θα το δεχθεί. Αλλά, αν το αλλάξεις, δεν θα έχεις κανένα θέμα, αν το menu item είναι menu alias.

Αυτή είναι η λύση.

Εικόνα
IonA

20 03 2019, 11:52

Άρης Ντάτσης έγραψε:
20 03 2019, 11:12
Τώρα δεν θα το δεχθεί. Αλλά, αν το αλλάξεις, δεν θα έχεις κανένα θέμα, αν το menu item είναι menu alias.

Αυτή είναι η λύση.
Εμ ναι δε διαφωνώ. Αλλά το προσπάθησα στο προηγούμενο ποστ. Δε το δέχεται.

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Άρης Ντάτσης
Επικοινωνία:

20 03 2019, 13:06

Μάλλον δεν διαβάζεις. Σου έγραψα, και το παρέθεσες, μάλιστα. Δεν θα το δεχθεί.

Εικόνα
IonA

20 03 2019, 13:37

Άρης Ντάτσης έγραψε:
20 03 2019, 13:06
Μάλλον δεν διαβάζεις. Σου έγραψα, και το παρέθεσες, μάλιστα. Δεν θα το δεχθεί.
Μάλλον φταίει η μέρα σήμερα.

"Αλλά, αν το αλλάξεις, δεν θα έχεις κανένα θέμα, αν το menu item είναι menu alias."

Λέξη λεξη. "Αλλά" όρος που δηλώνει αντίφαση "αν το αλλάξεις δεν θα έχεις κανένα θέμα" (μου λες να το αλλάξω δηλαδή) αν το menu item είναι menu alias (να το αλλάξω σε menu alias απο single article που είναι τώρα).

Και λέω, το άλλαξα σε menu alias και δε το δέχεται.

Εχω δυο menu item που δείχνουν το ίδιο αρθρο. Μου λες να αλλάξω το ένα να το κάνω menu alias και να δείχνω το άλλο menu για να το δεχθεί, το κάνω. Δε το δέχεται, μου λες οτι μου ειπες οτι δε θα το δεχθει. Που χανόμαστε; Ειλικρινά το λέω δε τρολάρω, δεν είμαι νέος χρήστης εδώ, φαίνεται νομίζω. Και συγνώμη κι ολας, αλλα μάλλον όντως κατι δε καταλαβαίνω σωστά.
Άβαταρ μέλους
Άρης Ντάτσης
Επικοινωνία:

20 03 2019, 16:07

Πρόσεξε: ίδιο alias δεν μπορείς να έχεις πια. Το είπαμε από την αρχή. Ένα το κρατούμενο λοιπόν, βάζεις διαφορετικά alias σε κάθε άρθρο. Θες να μάθεις και το γιατί; Γιατί από την έκδοση 3.8 και μετά, άλλαξε το routing.

Δεύτερο, τώρα. Προλαβαίνω την ερώτηση γιατί να μην έβαζα από την αρχή διαφορετικό alias. Να έβαζες, δεν είπε κανείς όχι, αλλά έτσι όπως είχες σετάρει το μενού, να δείχνεουν και τα δύο σε signle Article, θα είχες πρόνβλημα διπλότυπου περιεχομένου. Συνεπώς, πρέπει επιπλέον να ορίσεις, όπως και έκανες, ότι το ένα θα είναι menu alias του άλλου.

Καλησπέρα!

Εικόνα
IonA

20 03 2019, 16:20

Άρης Ντάτσης έγραψε:
20 03 2019, 16:07
Θες να μάθεις και το γιατί; Γιατί από την έκδοση 3.8 και μετά, άλλαξε το routing.
Το κομμάτι που έλειπε. Για αυτό πριν το πήρε και τώρα οχι. Ευχαριστώ! ::jumpclap::

Έκανα την πρώτη αλλαγή στο "Σχετικά" της mobile έκδοσης σε menu alias και το δικό του alias σε "about-mobile". Το ερώτημα όμως που γεννιέται τώρα όμως είναι το εξής.

Τα items που είναι σαν menu alias, δεν εχουν metadata ρυθμίσεις. Και γιατί το λέω αυτό. Επειδή εξ αρχής όλη η δουλειά ξεκίνησε για να βάλω στα μενού της mobile εκδοσης "no index" επειδή βγαίνουν στα αποτελέσματα της google, πράγμα που δε το θέλουμε για διάφορους λόγους. (aka: φορτώνει μονόστηλο χωρίς τις διαφημίσεις sidebar που ΠΡΕΠΕΙ να εμφανίζονται στο desktop).

Τώρα που θα λειτουργούν ως menu alias, θα συνεχίσω άραγε να έχω το ίδιο πρόβλημα; Κι αν ναι, αφού θα παίρνουν τα robots απο το alias που δείχνουν, μήπως τελικά να το κρατήσω ως δείκτη single article; (που εξ αρχής είπατε οχι για να μην εχω διπλό περιεχόμενο)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μενού”